Naše nová adresa - Střelice u Brna, Žleby 2, Studio CASCADE-kuchyně s.r.o. / Vždy nás kontaktujte předem na tel. 737 608 590. Děkujeme, tým e-cascade

Jak zařídit kuchyň v provensálském stylu

Jak zařídit kuchyň v provensálském stylu


Všichni víme, že kuchyň není pouhým místem k vaření. Schází se zde totiž celá rodina. A tak bychom se v kuchyni měli cítit příjemně. Prostor by se nám měl líbit a zároveň by měl plnit nejpřísnější požadavky na funkčnost a ergonomii. A takovým místem právě může být kuchyně v provensálském stylu. Je útulná, působí pohodlně a dodává teplo celému domovu.


Harmonickou atmosféru francouzského venkova navodí použité přírodní materiály a patina. Velmi typická je bílá a smetanová či krémová barva, která se nejčastěji kombinuje s klasickými barvami krajiny v Provence. Tedy s fialovou, jakou se pyšní levandulová pole, azurovou, jako má místní moře a zelenou, kterou vidíte na okolních loukách a vinicích. V neposlední řadě je to pak také béžová a šedá, připomínající kamenné domy z této části Francie.

Jak tedy zařídit kuchyň ve stylu Provence?

Základem je samozřejmě kuchyňská linka. Ta je u tohoto stylu klíčová. Měla by být vyrobena z přírodního dřeva a typický je i takový ošoupaný či ošuntělý vzhled, takzvaná patina. Buď si můžete sehnat rovnou starý nábytek, který tento nádech získal přirozeně. Anebo si kupte nový, který napodobuje tento typický letitý vzhled. Skříňky bývají nejčastěji natřeny na bílo a často na nich můžete vidět malované motivy rostlin nebo zvířat. Pracovní deska je pak obvykle dřevěná anebo z přírodního kamene. Na úchytky se využívá mosaz či měď. I zástěna bude spíše z přírodního kamene nebo případně z bílých obkladaček. Mosazné vodovodní kohoutky pak už jen podtrhují rustikální nádech celé kuchyně.

Spotřebiče bývají povětšinou vestavěné a spíše schované, aby zbytečně nerušily celkový dojem. Pokud jsou přiznané, dává se přednost retro stylu. Přesto jsou typickým znakem provensálské kuchyně otevřené police a regály spolu s prosklenými vitrínami. Tam jsou vystaveny nejen dekorační předměty dokreslující atmosféru venkova, ale také samotné kuchyňské nádobí. Obdivovat je tak možné nejen porcelán a další nádobí, ale klidně také pánve a různé proutěné koše a košíky. Velmi často v kuchyni tohoto stylu najdete také zavěšené různé bylinky, typicky též česnek a cibuli, popřípadě další koření. Obdivovat je možné různé dózy a dózičky a nechybí ani přírodní textilie z bavlny a lnu.

Realizaci kuchyně ala Provence si můžete prohlédnout v našich referencích. Při realizaci jsme použili korpus barvy bílá perlička, klientka si vybrala dvířka Trachea tvar 36L, barvy bílá koženka. Kuchyňská linka byla doplněna pracovní deskou jabloň kern krono a kuchyňským dřezem Schock Signus D 100 polaris, dále pak úchytkami 12582 – broušené železo. Spotřebiče byly vybrány tak, aby barevně ladily s bílou barvou kuchyňské linky - odsavač a trouba Bosch, myčka Siemens a varná deska Brandt.