Naše nová adresa - Střelice u Brna, Žleby 2, Studio CASCADE-kuchyně s.r.o. / Vždy nás kontaktujte předem na tel. 737 608 590. Děkujeme, tým e-cascade

Jak pečovat o pracovní desku

Jak pečovat o pracovní desku


Pracovní deska je jedním z nejdůležitějších a nejvíce namáhaných míst v kuchyni. Kromě přípravy pokrmů slouží i jako odkládací plocha, která je často ze strany údržby zanedbávána. Jak ale o desku pečovat, aby byla stále krásná a nepodepsal se na ní zub času? Správná péče o pracovní desku může prodloužit její životnost a udržet ji v čistotě a hygienickém stavu. Zde je několik jednoduchých tipů, jak pečovat o kuchyňskou pracovní desku, aby byla po dlouhá léta ozdobou vaší kuchyně.


Pracovní deska je jedním z nejdůležitějších a nejvíce namáhaných míst v kuchyni. Kromě přípravy pokrmů slouží i jako odkládací plocha, která je často ze strany údržby zanedbávána. Jak ale o desku pečovat, aby byla stále krásná a nepodepsal se na ní zub času? Správná péče o pracovní desku může prodloužit její životnost a udržet ji v čistotě a hygienickém stavu. Zde je několik jednoduchých tipů, jak pečovat o kuchyňskou pracovní desku, aby byla po dlouhá léta ozdobou vaší kuchyně.

Pravidelné čištění

Pravidelné čištění je základem péče o kuchyňskou pracovní desku. Po každém použití ji očistěte vlažnou vodou a vhodným čistícím prostředkem. Pokud pracovní deska obsahuje skryté spáry nebo rohy, důkladně je vyčistěte a odstraňte zbytky jídla. Používejte neagresivní čisticí prostředky bez obsahu abraziv, která by mohla poškodit povrch desky.

Ochrana před teplem a vlhkostí

Kuchyňskou pracovní desku je důležité chránit před teplem a vlhkostí, aby nedocházelo k jejímu poškození. Dále se vyvarujte dlouhodobému kontaktu s vodou, která může pronikat do spár a způsobovat otoky nebo odlupování povrchu.

Používejte podložky

Použití podložek může chránit povrch pracovní desky před poškrábáním a opotřebením. Používejte podložky pod horké hrnce a pánve, abyste předešli otiskům a popáleninám na povrchu desky. Ať už se jedná o prkénka na krájení, nebo podložky pod horké či zmrzlé pokrmy, kuchyňské lince prokazují obrovskou ochranu. Podložky mohou také pomoct udržovat stálost barvy kuchyňské desky při náhlém úniku zbarvených tekutin či pokrmů.

Udržujte pořádek

Udržování pořádku na pracovní ploše je klíčové pro efektivní práci i její zdravý vzhled. Pravidelně se zbavujte nepotřebných spotřebičů. Organizujte si pracovní prostor a zabráníte tak znečištěním pracovní desky od dlouho stojících nevyužívaných spotřebičů. Udržování pořádku vám navíc pomůže najít potřebné věci rychleji a zlepšíte si vaši pracovní efektivitu.

Údržba dle jednotlivých materiálů

Každý druh pracovní desky vyžaduje jinou péči. Zanedbáním péče nebo používáním nevhodného čistícího prostředku lze pracovní desku nenávratně poškodit či podstatně snížit její životnost. Přinášíme jednoduchý rozcestník materiálů pracovních desek a návod, jak o ně pečovat.

Pracovní desky

Přírodní kámen

Žulovou pracovní desku lze snadno čistit volně dostupnými ne příliš agresivními čistícími prostředky a jemným hadříkem. Vyhněte se brusným prostředkům. Přírodní kámen má tendenci snadno přejímat zabarvení. Při polití barevnými kapalinami zejména šťávou z červené řepy, krví nebo kávou přistupujte k čištění co nejrychleji. Dlouhodobější působení může snadno pracovní desku zbarvit a poškodit. K prodloužení životnosti desky lze využít impregnaci, která se aplikuje zhruba jednou ročně. Přírodní kámen je vysoce odolný vůči vysokým teplotám, což je jeho velká výhoda. Zapomenutá podložka pod horkým hrncem by u této pracovní plochy neměla být žádná věda.

Umělý kámen

Stejně jako u přírodního kamene se u umělých materiálů doporučuje využívat neagresivní čistící prostředky a vyhnout byste se měli prostředkům s brusným efektem. Umělý kámen má nižší odolnost proti vysokým teplotám a na podkládání horkých hrnců je třeba dávat větší pozor.

Keramika

Keramiku lze skvěle čistit pomocí čističe skel a jemného hadříku. Dosáhnete tak krásně lesklého efektu a vaše linka bude doslova zářit čistotou. Výhodou keramiky může být odolnost vůči škrábancům. Na pozoru byste se však měli mít před stykem s keramickými noži či kontaktu s kyselinou fluorovodíkovou. Pracovní deska z keramiky je velmi odolná vůči vysokým teplotám, což může přinášet velkou úlevu při častém vaření vašich oblíbených pokrmů.

Vysokotlaký laminát

Laminát je povrch, který je zvláště náchylný na poškrábání. Vyvarujte se používání prostředků s brusným efektem a dbejte i na výběr jemných hadříků. Drátěnka by s touto plochou neměla nikdy přijít do styku. Odstavení horkých hrnců bez podložky nebo zatečení tekutin do spojů pracovní plochy může mít fatální důsledky. Buďte vždy připravení a mějte vždy na blízku suchý hadřík i dostatek podložek.

Dřevo

Dřevo působí teplým a přírodním dojmem. Dokáže udělat z vaší kuchyně domácnější a příjemnější prostředí. Jedná se však o přírodní materiál, který je na údržbu složitější než se může zdát. Dřevěná pracovní linka je velmi náchylná na zabarvení, nelze na ní ukládat rozpálené hrnce či řezat nožem bez podložky. Životnost dřevěné desce však můžete prodloužit častým olejováním. Úlevou pro milovníky dřeva je fakt, že lze tuto desku poměrně snadno opravit obroušením zbarvených částí plochy a nanesením nového nátěru.